Životní styl

10 kroků směrem k zero waste

Odpady dnes představují globální problém. Zero waste znamená život bez odpadů. Není to nic složitého a stačí udělat alespoň pár jednoduchých kroků.
 
1. Eliminujte vznik odpadu
Toto je prvním a základním pravidlem na cestě k zero waste. Pouze recyklace nestačí, ale měli bychom se snažit vzniku odpadu předcházet.
 
2. Pořiďte si vlastní plátěné tašky nebo síťovky a nakupujte do vlastních obalů
Plátěné a síťové nákupní tašky jsou velmi trendy a můžete si vybrat z různých barev. Výhodou síťovky oproti látkové tašce je její pružnost a tvar se umí lépe přizpůsobit obsahu.
 Nakupujte v bezobalovém obchodě
3. Nakupujte do vlastních obalů
Bezobalové obchody vznikly proto, aby podnítily spotřebitele k nákupu do vlastních obalů. Vstříc zákazníkům už vychází i supermarkety, které respektují ekologicky smýšlející zákazníky a nechávají je nakupovat ovoce, zeleninu a pečivo do vlastních sáčků. Vstříc svým zákazníkům vychází i řeznictví a uzenářství, která mohou uzeninu navážit do uzavíratelných krabiček donesených zákazníkem.
 Pěstujte vlastní bylinky
4. Pořiďte si vlastní láhve na pití hrnek na kávu
Láhve na vodu existují plastové, skleněné nebo kovové. Předtím než se rozhodnete pro koupi nové láhve, zkuste zapátrat, zda by se nedala využít nějaká, kterou už máte doma. Ekologický problém představují i jednorázové kelímky na kávu, jelikož jsou vyrobeny z více druhů materiálů, a proto jsou špatně recyklovatelné. Dnes se nabízí keep cupy z bioplastu, bambusu nebo skla.
 
5. Omezte jízdu autem
MHD pojede tak jako tak, ať už s vámi, nebo bez vás. Upřednostňujte hromadnou dopravu, kolo či chůzi před automobilem, který je sice pohodlný a naprosto neekologický.
 
6. Kompostujte a pěstujte
Bioodpad tvoří značnou část našeho odpadu. Odřezky od zeleniny a ovoce nemají na skládkách podmínky pro správné zkompostování, bioodpad zde hnije a vznikají skleníkové plyny. Pokud máte vlastní zahrádku nebo alespoň balkon, zkuste si vypěstovat vlastní ekologické bylinky nebo zeleninu za zlomek ceny. Pěstování je zábavné a můžete na ně využít vzniklý kompost.
 
7. Vyrábějte si vlastní ekologickou kosmetiku
Konvenční kosmetické přípravky jsou plné ropy a balené v malých plastových obalech. Výrobou vlastní kosmetiky přesně víte, co váš výrobek obsahuje, použité suroviny nezatěžují životní prostředí, neškodí vašemu zdraví a ještě ušetříte.
 Raději využijte kolo než auto
8. Používejte látkové pleny, kapesníky, utěrky a vložky
Jednorázové pleny a dámské hygienické potřeby představují ohromné množství odpadu, který nelze nijak zužitkovat ani zrecyklovat. Pokud je to pro vás možné, využijte látkové pleny a postaru je vyvářejte. Ženy mohou zvážit užívání menstruačního kalíšku nebo látkových vložek. Papírové kapesníky a utěrky bývají běleny chlorem, což zatěžuje životní prostředí. Lepší je používat ty látkové.

0